Business Data Consultant

Vakituinen työsuhde

Useita paikkakuntia
2025-04-17

Etsimme nyt ratkaisukeskeistä ja sosiaalisesti taitavaa Business Data konsulttia työskentelemään merkittävimpien asiakkuuksiemme parissa. Tässä tehtävässä pääset vaikuttamaan siihen, että asiakkaat kokevat Atean parhaana mahdollisena yhteistyökumppanina nyt ja tulevaisuudessa.

Business Data konsulttina toimit Atean edustajana asiakkaille ja sidosryhmille ja varmistat, että ratkaisut toteutetaan ajallaan ja sovittujen määritysten mukaisesti.

Toimit tiedolla johtamisen projektien vetäjänä, hoidat asiakassuhteita ja luotsaat kollegojasi eteenpäin. Vastaat tiimin, asiakkaiden ja muiden sidosryhmien välisestä sujuvasta viestinnästä. Etsimme joukkoomme tekijää, joka haluaa auttaa organisaatioita tiedolla johtamisen projekteissa asiakaslähtöisellä innovatiivisella otteella.

Työnkuvaasi kuuluu:

  • Yhteistyö asiakkaiden ja teknisten asiantuntijoiden kanssa tarpeiden tunnistamiseksi ja määrittelemiseksi seuraavilla osa-alueilla:
    • BI- ja analytiikkasovellukset
    • AI, koneoppiminen ja optimointi
    • CSRD ja ESG raportointi
  • Viestintä ja selkiyttäminen, miten nämä ratkaisut luovat arvoa asiakkaan liiketoiminnalle.
  • Tarjousten laadinta ja lisämyynti jo toimitettuihin ratkaisuihin
  • Projektijohtaminen

Odotamme sinulta:                                                                                                             

  • Myynnillistä otetta ja kykyä muuttaa asiakastarpeet kaupalliseksi liiketoiminnaksi
  • Organisointikykyä
  • Taitoa muuttaa asiakkaan tekniset tarpeet selkeiksi ja ymmärrettäviksi ratkaisuiksi
  • Katsomme eduksi, mikäli sinulla on taustaa valmistavasta teollisuudesta
  • Kykyä nähdä kokonaiskuva yksityiskohdat huomioiden
  • Osaat kuvata liiketoimintatarpeet selkeästi sekä asiakkaille että kollegoillesi
  • Puhut ja kirjoitat sekä suomeksi että englanniksi
  • Luovaa innovatiivista ajattelua

Työtehtävän sijainti on mielellään Vaasa, vaihtoehtoisesti Turku, Vantaa tai Oulu.

Mikäli kiinnostuit, toimithan ripeästi! Käsittelemme saapuneita hakemuksia jo hakuaikana, joten lähetä meille hakemuksesi mahdollisimman pian, viimeistään 17.4.2025 mennessä.

Tehtävää koskeviin tiedusteluihin vastaa Daniel Djupsjöbacka, Head of Analytics & Optimization seuraavina ajankohtina: tiistai 1.4 klo 9-10, tiistai 8.4 klo 13-14 sekä keskiviikko 16.4 klo 12-13.

Tavoitat Danielin numerosta +358408248988.

 

Töissä Atealla

Meillä Atealla on tekemisen meininki. Arvostamme osaajia, jotka haluavat kehittyä ja kehittää yhdessä kollegoiden ja asiakkaidemme kanssa. Meillä olet osa joukkuetta, jossa jokainen voi antaa parhaan panoksensa yhteisen tavoitteen saavuttamiseksi. Meitä yhdistää se, että teemme asiat aina hyvin ja asiakkaamme positiivisesti yllättäen.

Haluatko tietää lisää henkilöstöeduistamme ja kuulla, mitä atealaiset miettivät työstään? Tutustu meihin nettisivuillamme osoitteessa www.atea.fi/ura-ateassa.

Useita paikkakuntia
2025-04-17